SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

Rahim filmi işlemi kadının rahim içerisinde bulunan anomalilerinin teşhisi ve fallop tüplerinin açık mı kapalı olduğunun değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Oldukça konforlu ve kısa bir işlem olan HSG çekimi son yıllarda bilimsel çalışmaların ve teknolojinin gelişmesi sonucunda ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. 

İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

Rahim filminin ihtiyaç duyulduğu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kısırlık (infertilite) probleminin nedenlerinin teşhisi

- Rahimdeki doğumsal anomalilerin değerlendirilmesi

- Tüplerin sağlıklı olup olmadıklarının teşhisi

- Rahim ve rahim ağzında bulunan anomalilerin teşhisi

- Bebek sahibi olmaya engel durumların değerlendirilmesi ve tedavi planlamasının yapılabilmesi

- Adet düzensizliği probleminin nedenlerinin araştırılması amacı ile rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Hangi Kurumlara Başvurabilirim?

Rahim filmi çekilebilmesi için uygulamaya özel geliştirilmiş cihaz ve ilacın bulunduğu kurumlar günümüzde halen yeterli değildir. Bununla birlikte devletin yürürlüğünde bulunan sosyal güvenlik kurumları (devlet hastaneleri) rahim filmi çekimini karşılamamaktadır. Ancak özel sigortalar ile anlaşmalı kurumlarda ücretsiz bir şekilde çekilebilmektedir. 

Rahim filmi çekiminin risk faktörlerinin ortadan kalıdırlarak, komplikasyon riskinin önüne geçilerek çekilebilmesi için teknik açıdan yeterliliği bulunan cihazlar kullanılmalıdır. Bu nedenle rahim filmi çekiminin uygulanması için uzman ve klinik seçimi büyük önem taşımaktadır.