Rahim Filmi Sonrasında Neler Yapmalı?

Rahim Filmi Sonrasında Neler Yapmalı

Rahim Filmi Sonrasında Neler Yapmalı?

Rahim filminden sonra işinize veya rutin gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. İçeri verilen sıvının bir kısmı dışarı boşalacağından incelemeden sonra kullanmanız için size bir hijyenik ped verilecektir.

İnceleme sonrası dönemde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ağrı ve kanama olmayacaktır. Ancak, incelemeden sonraki 1-2 gün içinde artarak devam eden ağrı ve/veya ateş şikayetiniz olursa doktorunuzu aramalısınız.

Rahim Filmi Sonrası Süreç

Rahim filmi kadının günlük yaşamını sekteye uğratmayacak ve etkilemeyecek konforda çekilmektedir. Rahim filmi çektirecek olan kadının yanında refakatçi getirmesine gerek olmamakla birlikte işlem sonrasında rutin günlük yaşama geri dönülebilmektedir. 

Rahim filmi incelemesi sonrasında doktorun verdiği ped kullanılmalı ve genital hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. İşlem sonrasında duş alınabilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır. İşlem sonrasında alınan görüntüler bir rapor ve CD şeklinde verilmektedir. Böylece çekim sonrasında elde edilen görüntünün farklı doktorlar tarafından değerlendirilmesine olanak tanınmalıdır.

Rahim Filminin Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Alanında tecrübeli kadın hastalıkları uzmanının ya da radyoloji uzmanının uyguladığı rahim filmi işleminde komplikasyon riski oldukça azdır. Ancak yine de gerekli önlemler alınmalı ve doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Rahim filminin çok az bir ihtimal de olsa yaşanabilecek komplikasyonları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kullanılan ilacın alerjik reaksiyona neden olması

- Enfeksiyon

- Kanama