Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma

Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma

Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma

Rahim Filmi Sırasında Tüp Nasıl Açılır?

Rahim filminde tüp kapalı çıkmışsa şu durumlar söz konusu olabilir:

  1. Tüp geri dönüşümsüz olarak kapalıdır.
  2. Ancak cerrahi veya tıbbi tedavi ile açılabilecek türde esaslı bir tıkanıklık söz konusudur.
  3. Küçük yapışıklıklar nedeniyle tüp kapalıdır.
  4. Sümüksü tıkaç veya pıhtı tıkacı nedeniyle tüp kapalı çıkmıştır.
  5. Rahim kaslarının kasılması (Spazm) nedeniyle tüp kapalı çıkmıştır.

Tecrübeli bir radyolog ilk iki maddede sayılan tıkanıklıkları rahim filmiyle teşhis edebilir.

Küçük yapışıklıklar, tıkaçlar veya spazm nedeniyle rahim filminde kapalı çıkan tüpleri “selektif salpingografi” adı verilen bir radyolojik teknikle açmak veya gerçekte açık olduğunu göstermek mümkündür. Bu işlem skopi altında, ince, yumuşak, özel kateterlerle yapılır. Sadece birkaç dakika sürer. Ağrısızdır.  Ağrı kesici, sakinleştirici, kas gevşetici vb hiçbir ilaç kullanmaya gerek yoktur.  İşlemin rahim filminden farklı bir yan etki veya komplikasyonu yoktur.  Merkezimizde bu işlemin başarı oranı %70 kadardır.

Merkezimizde rahim filmi çektiren kişilere bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır. Rahim filmini başka bir hastane veya merkezde çektirmiş olan kişilerden  ise bir rahim filmi ücreti talep edilmektedir.

HSG'de Tıkalı Çıkan Bir Tüp Nasıl Açılır?

Önceleri, başlangıç kısmından itibaren kapalı olduğu tespit edilen tüpleri açmak için laparoskopi yöntemine baş vurulmaktaydı. Artık HSG'de tıkalı olduğu bilinen tüpleri ameliyatsız açmak mümkün olmaktadır. 

Selektif Salpingografi ile tıkalı olan tüplerin büyük bir kısmı ameliyata gerek duyulmadan açılabilmektedir. Selektif salpingografi esnasında ince ve yumuşak bir kateter vajinadan tıkalı olan tüpün ağzına ilerletilmektedir. İnceleme için kullanılan sıvı tüpün içine fışkırtılarak verilir. Ağrısız bir işlem olup sadece 1-2 dakika sürmektedir. 

Selektif salpingografi yönteminin riskleri rahim filminde farklı olmamakla birlikte kolay, güvenli ve hesaplı bir işlemdir. 

HSG çekimi esnasında tüpün kapalı olduğu görülen hastalarda işleme Selektif salpingografi ile devam edilebilmektedir. Bu kısa ve ilave işlem için tek yapılması gereken yeni tüp kateterini ambalajından çıkarmaktır. 

Tüpün ileri derecede hasar görmesi, cerrahi olarak kapatılmış olması ve tüplerde sıvı birikmesi gibi durumlar söz konusu ise selektif salpingografi yöntemi uygulanamamaktadır. 

Tıkalı Olan Tüpler Rahim Filmi ile Nasıl Açılır? 

Rahim filmi (HSG) işlemi sırasında içerisine verilen ilacın etkisi ile tıkanmış olan tüpler açılmaktadır. Kısırlık şüphesi yaşayan kadınların birçoğunun tüpleri farklı nedenler ile tıkanmış ve bu durum gebelik oluşumunu zorlaştırabilmekte hatta imkansızlaştırabilmektedir. Bu nedenle doktorların birçoğu bebek sahibi olmak isteyip ancak gerçekleşmeyen kadınların rahim filmi çektirmesini önermektedir.

Günümüzde ağrısız ve güvenilir bir şekilde uygulanan rahim filmi tıkalı tüpleri açarak gebelik oluşumuna yardımcı olmaktadır.