Rahim Filmi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Rahim Filmi Ne Zaman Yapılmalıdır

Rahim Filmi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Rahim filmi (HSG) temelde bir tedavi değil; tanı yöntemidir. Genellikle kısırlık nedeni ile bu işleme baş vurulmaktadır. Rahim ve tüplerin durumunun incelenmesi amacı ile çekilmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisi öncesinde her kadın HSG filmi çektirmelidir.

İnceleme sırasında hamile olunmadığından emin olmak için adetin 6-10. günleri arası tercih edilir. (Adetin başladığı gün 1. gün olarak sayılır).  Ancak hiç adet görmeyenler ile hamile olmadığından kesinlikle emin olunan kişilere herhangi bir zamanda bu inceleme yapılabilir.

İnceleme sırasında hamile olunması durumunda fetüse istenemeden zarar verilebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için gebelik ihtimalinin en düşük olduğu adet kanaması bitiminden sonraki 3-4 gün içinde işlem gerçekleştirilmelidir. Böylece olası bir gebeliğe zarar verme riskinin önüne geçilmiş olunmaktadır. 

Rahim Filmi (HSG) ve Kısırlık Tedavisi

HSG filmi kısırlık tedavisinde tanı için belirli sayıda ve belirli bir zaman diliminde uygulanması gereken bir prosedürdür ancak HSG filminin gebelik olasığını önemli oranda arttırdığı da görülmektedir. İşlem sırasında kullanılan sıvı ilacın yarattığı basınç ve antibakteriyel özelliği tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıkların akmasını sağlamaktadır. Böylece tedaviye gerek kalmadan gebeliğin kendiliğinden oluşum şansı artmaktadır.