Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.

rahim filmi ve meme kontrolü

Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.

Herhangi bir rahatsızlığımız olmadığı halde belirli dönemlerde ve belirli sıklıkta çeşitli sağlık test ve taramalarından geçmek hayatımızın ihmal edilmemesi gereken rutini haline geldi.

Günümüzde kadınlarda hayat kurtarıcı olan, yaşam süresini uzatan ve yararlılığı kanıtlanmış çok önemli iki test vardır;

  • Smear testi
  • Mamografi

Rahim ağzı kanseri ve meme kanseri kadınlarda en sık görülen iki kanser türüdür ve bu testler sayesinde erken tanı konulabilirse tam şifa ile iyileşme mümkün olmaktadır.

Smear testi jinekolojik muayene ve kontrollerin bir parçası haline gelmiştir. Ancak kadınların bir hekim tarafından hatırlatılmasa bile mamografi taramalarını kendilerinin yaptırmaları gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Radyoloji Derneği 40 yaşından itibaren tüm kadınlara hiç bir şikâyeti bulunmasa bile yılda bir mamografi çekilmesini önermektedir. Birinci dereceden aile üyelerinde meme kanseri bulunanlarda tarama mamografisine 35 yaşından itibaren başlanabilir.

Mamografi; memenin incelenmesini sağlayan ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en önemli görüntüleme yöntemidir. 35 yaşın altındaki kadınlarda meme taraması ultrasonografi ya da gerekli durumlarda Meme MR ile yapılır.

Rahim filminde olduğu gibi mamografi çektirmek için de ideal zaman, meme hassasiyetinin ve yoğunluğunun en az olduğu, adet kanamasından sonraki bir kaç gündür. Bu durum mamografi kontrolü yapılması gereken kadınlar için aynı günde ve kısa zaman içinde her iki incelemeyi birden en uygun şartlarda yaptırabilme ve bununla birlikte zamandan kazanma imkânı sunmaktadır.

Şişli Echomar, yeni nesil gelişmiş dijital mamografi cihazı, ileri teknoloji çok hassas ultrasonografi, 2015 model 1,5 tesla MR cihazlarına sahiptir ve Uzm. Dr. Bengi Sarı yönetiminde tecrübeli bir ekiple hizmet veren İstanbul’un önemli Meme Radyolojisi merkezlerinden birisidir.

Detaylı bilgi için http://www.mamografi.info/ adresini ziyaret edebilirsiniz.