Rahim Filmi

rahim filmi

Rahim Filmi

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi olarak bilinen histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Rahim boşluğu ve tüplerin röntgen filmlerinde görülebilmesi için rötgen ışınlarını geçirmeyen bir sıvıyla doldurulmaları gerekir. HSG incelemesi sırasında kontrast madde adı verilen bu sıvı, özel aparat veya ince kanüllerle rahim ağzından içeriye yavaşca doldurulur. Bu sırada rahmin doluşu ve sıvının tüplerden geçişi rötgen cihazının ekranından izlenir. En uygun zaman ve uygun pozlarda röntgen filmleri çekilerek kaydedilir. 

Rahim Filmi (HSG) Neden Çekilir?

Rahim filmi çekiminin en sık karşılaşılan nedeni kısırlıktır. HSG esnasında rahim içi ve tüplerin durumu değerlendirilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlanmadan önce HSG filmi çekilmesi gerekmektedir.

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

HSG incelemesinde, inceleme başlamadan önce 1 film, kontrast madde verilirken 3-4 film ve bir de kontrast dağılımını gösteren son film olmak üzere toplam 5-6 film çekilmelidir. 4 Taneden az film ayrıntıları görmek açısından yetersiz kalabilir. Ek işlem ve özel durumlar dışında rutinde 6 taneden fazla sayıda film çekilmesi ise tanıya katkısı olmayan radyasyon alınmasına sebep olacağından tercih edilmez.

HSG filmi, olası bir gebeliğe zarar vermemek için reglin bitmesinden sonraki 3-4 gün içinde çekilmelidir. İşlem sırasında kadın röntgen masası üzerine uzanır ve bacaklarını kendine doğru çeker. Spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir. Rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra bir katater yardımı ile rahim içine sıvı verilir. İlacın rahimden geçişi esnasında ise filmler çekilir. İşlem yerleştirilen aletlerin sırasıyla geri alınması ile 10-15 dakika içinde tamamlanır. 

Çekilen röntgen filmleri rötgen tabakalarına kaydedilerek raporu ile birlikte filmi çekilen kişiye teslim edilir. Görüntülerin CD'ye kaydedilerek verilmesi düşük maliyeti ve taşıma kolaylığı açısından iyi olmakla birlikte çeşitli bilgisayarlarda açılma sorunları, görüntü rezolusyonunun daha düşük olması gibi sebeplerle tercih edilmez. 

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem midir?

Eskiden rahim filmi çekimi sancılı ve korkutucu bir işlem olarak bilinse de; C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı sayesinde rahim filmi çekimi günümüzde pratik ve genellikle ağrısız bir işlem halini almıştır. Genel veya lokal anestezi gerektirecek kadar dayanılamayacak bir ağrı hissi yaşanmamaktadır.

İşlemden önce alınan basit ağrı kesiciler ile işlem sırasında yaşanabilecek gerilmelerin ve krampların önüne geçilmektedir. 

Rahim Filmi (HSG) Sonrası

  • Az miktarda kanma ve lekelenme görülmesi normaldir.
  • Kasık ağrısı yaşanabilmektedir. 
  • Ateş enfeksiyon belirtisi olduğu için hasta, ateşinin çıkması durumunda mutlaka doktoruna başvurmalıdır.
  • İşlem sonrası vajinal tampon kullanılmamalıdır.
  • İşlem sonrası cinsel ilişkiye girilmemelidir. Uygun olan bekleme süresi doktor ile görüşülmelidir. 

Rahim Filmi Sonrası Gebelik

İşlem esnasında rahim içine verilen sıvı ilaç öncelikle mikrop kırıcı özelliktedir. Bunun yanı sıra ilacın neden olduğu basınç tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıkların açılmasını sağlamakta ve yumurtalık ile spermin daha kolay buluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle HSG sonrasında başka hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik kendiliğinden meydana gelebilmektedir.

Rahim Filmi ile İlgili Diğer Konular