Rahim Filmi

rahim-filmi

Rahim Filmi

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir. Günümüzde birçok yetişkin kadın jinekolojik problem yaşamaktadır. Gerek doğumsal gerekse de çevresel faktörler sonucunda genital sistem problemlerinin teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hastanın genel sağlık durumu bozulmakta, infertilite (kısırlık), rahim kanseri gibi ciddi problemler açığa çıkabilmektedir. Günümüz teknik imkanları doğrultusunda jinekolojik problemlerin tanısında en sık uygulanan yöntem rahim filmidir.

 

Rahim Filmi Nedir?

 

Halk arasında rahim filmi ya da ilaçlı rahim filmi olarak tanımlanan bu işlem tıp literatüründe Histerosalpingografi (HSG) olarak tanımlanmaktadır. Rahim içi ve fallop tüplerinin sağlıklı olup olmadıklarının teşhisi uygulanan bu işlem sırasında özel karışım bir ilaç ve yüksek teknolojik görüntüleme sistemleri kullanılmaktadır.

Rahim Nedir?

Tıp literatüründe uterus olarak tanımlanmaktadır. Üst köşelerinde fallop tüplerinin yer aldığı alt kısmında ise vajina girişinin bulunduğu bir yapıdır. Gebelik oluşumunun gözlemlendiği ve gebelik sürecinin yaşandığı bu yapıda birtakım hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklar ise kısırlık problemine açığa çıkarabilmektedir. Rahimde yaşanan problemlerin tanısının konulmasında rahim filmi işleminden yararlanılmaktadır.

Fallop Tüpleri Nedir?

Rahim organının her iki üst köşesinde bulunan yumurta hücrelerinin rahim içerisine taşınmasını sağlayan yapılardır. Bazı kadınlarda doğumsal nedenler ile kapalı olmaktadır ve bu durum normal yollar ile gebelik durumunun yaşanmasının önüne geçmektedir. Bununla birlikte fallop tüplerinin herhangi bir neden ile pıhtı ile ya da başka bir yapıyla tıkanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Kapalı fallop tüplerinde olduğu gibi bu durum de gebelik oluşumunun önüne geçebilmektedir. Fallop tüplerinin durumunun değerlendirilmesi aşamasında rahim filmi uygulamasından yararlanılabilmektedir.

Rahim Filmi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Rahim filmi yaklaşık 80 yıldır kadınların genital sistem problemlerinin tanısının konulmasında uygulanan bir işlemdir. Bu işlem günümüzde kolay ve güvenilir bir şekilde uygulanması sebebi ile birçok problemin teşhis edilmesi amacı ile jinekologların ve kadın doğum uzmanlarının uygulanmasını istediği bir yöntemdir. Rahim filminin çekildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Uzun süre korunmasız ilişki yaşandığı halde gebelik oluşumu gözlemlenmiyorsa; rahim içerisinde gelişen polipler ya da myomlar gebelik oluşumunu engelleyebilmektedir. Fallop tüplerinin kapalı olması da gebeliğin önüne geçen önemli etmenlerden biridir. Bu nedenle kadın doğum uzmanına başvuran kadınların birçoğundan rahim filmi çektirmesi istenmektedir.

- Ağrılı adet ya da adet düzensizliği problemlerinde de yetişkin kadınların rahim filmi çektirmeleri önerilmektedir. Rahim içindeki polip, myom ve kistik yapılar adet düzensizliğine ya da ağrılı adet görmeye neden olabilmektedir.

- Doğumsal rahim anomalileri de gerek ağrılı adet görmeye gerekse de gebelik oluşumunun engellenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doğumsal anomalilerin teşhis edilebilmesi için en nitelikli yöntem rahim filmidir.

Rahim Filmi ile Teşhis Edilebilen Doğumsal Anomaliler

1. Uterus Didelfis: çift rahim anlamına gelmektedir.

2. Uterus Bikornis: iki ayrı köşesi bulunan rahim anlamına gelmektedir.

3. Arkuat Uterus: kalp şeklindeki rahim anlamına gelmektedir.

4. Uterus Unikornis: tek köşeli rahim anlamına gelmektedir.

5. Uterin Septum: rahim içerisinde perde olduğu anlamına gelmektedir.

6. T şeklindeki rahim

- Tekrarlayan düşüklerin ve tekrarlayan erken doğumların sebebinin öğrenilmesi amacı ile rahim filmi çekilebilmektedir. Öyle ki tekrarlayan düşüklerin ya da erken doğumların rahim içi ve rahim duvarı ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır.

Doktorlar Neden Rahim Filmi Çekilmesini İster?

Günümüzde kadınlar herhangi bir şikayetleri bulunduğu zaman ya da rutin kontrol amacı ile jinekolog ve kadın doğum uzmanlarına başvurduğunda birçok muayene ve tanı yöntemi uygulanabilmektedir. Öncelikle hastanın sağlık ve cinsel yaşam öyküsü değerlendirilmekle birlikte yaşanan şikayetlerin nedenlerinin araştırılmasında jinekolojik muayene, çeşitli hormon ve kan testleri ile birlikte radyolojik görüntülemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Doktor jinekolojik muayene sırasında herhangi bir anormal durumdan şüpheleniyor ise çok daha nitelikli veriler elde edilmesi amacı ile rahim filmi çekilmesini isteyebilmektedir.

Kısırlık nedeni ile doktora başvuran kadınlarda kısırlık problemine neden olan faktörlerin belirlenmesi amacı ile de rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Ağrılı adet görme ya da adet düzensizliği yaşayan kadınlarda da aynı şekilde rahim filmi uygulaması ile rahim içi ve yumurtalıkların durumunun değerlendirilmesi amacı ile rahim filmi çekilebilmektedir.

Rahimde uygulanan ameliyatlar ya da kürtaj uygulaması sonrasında da rahim içinin durumunun değerlendirilmesi amacı ile rahim filmi çekimi gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim Filmi Öncesi Hazırlık

Önceki yıllarda; teknolojik gelişmelerin tıp alanına henüz günümüzde olduğu kadar yansımalarını yaşamıyorken rahim filmi oldukça zor ve acı verici bir uygulamaydı. Genel anestezi uygulamasının yanı sıra rahim içinden görüntü alınabilmesi için rahimin çekiştirilmesi durumları yaşanabilmekteydi. Bu zor süreç nedeni ile kadınların birçoğu rahim filmi uygulamasını yaptırmak istememekteydi. Yaptıracak olanlar ise anestezi uygulaması nedeni ile belirli bir saat açlık ve susuzlukla birlikte, yanında refakatçi de getirmeleri gerekmeydi. Ancak günümüzde rahim filmi uygulaması yüksek teknolojik cihazlar ile oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde rahim filmi çektirecek olan kadınların işlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapmasına gerek bulunmamaktadır. Gün içerisinde ve işlem sırasında kendilerini rahat hissetmeleri açısından duş almaları önerilmektedir. Rahim filmi uygulaması için özel olarak geliştirilen C kollu cihaz sayesinde rahim organının çekilmesine ve zorlanmasına gerek yoktur. Oldukça konforlu bir şekilde ve kısa sürede uygulanabilen rahim filmi işlemi için refakatçiye de ihtiyaç bulunmamaktadır.

Rahim Filmi Çekiminde Uygulanan İşlemler

Rahim filmi çekiminde uygulanan işlemler sırası ile şu şekildedir;

- Hastanın çekim için hazırlanması; hastaya ameliyathane önlüğü giydirilmektedir. Çekim masasına yatırılan kadının bacaklarını açması istenmektedir.

- Rahim ağzı ve vajina girişi herhangi bir enfeksiyon riskine karşı temizlenmektedir.

- İlacın hazırlanması; iyot ve özel maddelerin karışımından elde edilen ilaç hazırlanmakta ve kateter içerisine doldurulmaktadır.

- Kateter içerisinde doldurulan ilaç rahim içerisine vajina yolu ile verilmektedir.

- İlaç rahim içerisinde geçerken rahim filmi çekilebilmektedir.

Bu işlemler toplamda yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Çekilen filmler hastaya bir CD yolu ile teslim edilmektedir. Rahim filmi çekimini isteyen doktor çekilen filmler yardımı ile çok daha nitelikli tanı koyabilmekte ve tedavi planlaması yapabilmektedir.

Rahim Filmi Çekimi Sonrası Süreç

Rahim filmi çektiren kadın günlük rutin yaşamına devam edebilmektedir. Öyle ki oldukça kısa süren bu işlem sonrasında araç kullanmasında, duş almasında ya da cinsel ilişki yaşamasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her hasta kendi özelinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle doktorun önerdiği ilaçların kullanılması ve tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir.

Rahim filmi sonrasında çok düşük bir ihtimal de olsa; kanama ve kötü kokulu akıntı meydana gelebilmektedir. Bu şikayetlerin yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir.

İnfertilite Tedavisinde Rahim Filmi

Tıp literatüründe infertilite halk arasında kısırlık; bebek sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır. Çift 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde deniyor ancak gebelik teşhisi gözlemlenmiyorsa kısırlık probleminden söz edilebilmektedir. Kısırlık (infertilite) hem kadın hem de erkek kaynaklı olabilmektedir. Nedenlerinin araştırılması ve uygun tedavi sürecinin yaşanması sonucunda günümüzde gebelik şansı yaşanması oldukça yüksektir.

Kadın kaynaklı kısırlık probleminde; kısırlığa neden olan faktörler genellikle genital sistem problemleri olarak gözlemlenmektedir. Bu şikayet ile doktora başvuran kadınlar gerekli muayene ve tanı sürecini yaşadıktan sonra kısırlık sebebini öğrenebilmektedir. Kadın kaynaklı kısırlık probleminde genellikle rahim filmi uygulamasına başvurulmaktadır. Rahim filmi uygulaması sırasında rahim içerisine verilen ilacın tazyiki ile herhangi bir nedenle tıkanmış olan tüpler açılabilmektedir. Böylece kadının herhangi bir tedavi süreci yaşamasına ihtiyaç duyulmadan gebe kalınabilmektedir.

Aynı zamanda kısırlığa neden olan kist, polip, myom ya da şekil bozuklukları gibi problemlerin tanısında da rahim filmi uygulaması nitelikli bilgiler açığa çıkarmaktadır.

Doğumsal Anomalilerde Rahim Filmine Neden İhtiyaç Duyulur?

Her insanın genital organları; anne karnında 7. ayda oluşmaktadır. Bu süreçte yaşanan birtakım problemler ise genital sistemde doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. Kadınlarda sık rastlanan doğumsal anomaliler ‘Rahim Filmi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?’ başlığında açıklanmıştır.

Söz konusu doğumsal anomaliler kadınlarda kısırlık, erken doğum, tekrarlayan düşükler, ağrılı adet görme, adet görememe, gebelik sırasında yaşanabilecek birçok probleme neden olabilmektedir. Bu şikayetler için doktora başvuran hastalarda rahim filmi çekilerek hangi doğumsal şekil bozukluğunun bulunduğu teşhis edilebilmektedir. Böylece uygun tedavi planlaması yapılmakta, gebelik planlaması sırasında gerekli önlemler alınmaktadır.

Rahim Filmi Sonrasında Gebelik

Uzun süre denediği halde gebelik durumu gözlemlenmeyen kadınlarda kısırlık teşhisi konulabilmesi için rahim filmi çekildiğinden bahsetmiştik. Bu uygulamanın çekiliş amaçlarından biri de rahim filmi sırasında kullanılan ilacın rahim içerisini dezenfekte ederek gebelik oluşumu için hazırlaması ve aynı zamanda pıhtı ya da iltihap gibi dokular ile tıkanmış fallop tüplerinin açılmasını sağlamasıdır. Fallop tüplerinin kapalı ya da tıkalı olması bilindiği üzere gebelik oluşumunu engellemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise rahim filmi çekiminden sonra 4 ay içerisinde gebelik teşhisi oranı yükselmektedir. Bu nedenle gebelik düşünen kadınların birçoğu gebelik planlaması sırasında rahim filmi çektirmektedir.

Ağrısız Rahim Filmi İçin Neler Gereklidir?

Ağrısız rahim filmi; eski yıllarda çekilen rahim filminin yeni ve farklı yöntemler uygulanarak konforlu bir şekilde çekilmesidir. Ağrısız rahim filmi ülkemizde Echomar Görüntüleme ve Polikliniği’nde Dr. Cevat Bayrak tarafından çekilebilmektedir.

Ağrısız rahim filmi C kollu cihaz ve kateter yardımı ile çekilebilmektedir. Bu uygulama sırasında anestezi uygulanmamaktadır. Aynı zamanda rahim filmi sırasında yaşanabilecek tüm risk faktörlerinin önüne geçebilecek nitelikte güvenilirdir.

Rahim Filmi Sonrası Anormal Kanama Neden Olur?

Vajinal kanama kadınların periyodik olarak yaşadıkları ve bu nedenle oldukça alışkın olunan bir durumdur. Ancak biyolojik döngü dışında kalan (adet kanaması olmayan) kanamalarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Rahim filmi çekimi sonrasında bazı hastalarda anormal vajinal kanama yaşanabilmektedir. Bu durum çekimden sonra 2 gün normal karşılanmaktadır. Ancak 2 günden uzun sürüyorsa, kanamanın rengi koyu renk ya da siyah ise ve kanamaya yoğun karın ve kasık ağrısı eşlik ediyorsa ertelemeden doktora başvurulmalıdır.

Rahim filmi sonrasında yaşanan vajinal kanamanın nedenleri; rahim duvarının tahriş olması, polip ya myom gibi yapıların zarar görerek kanama oluşturması, ilacın rahim içi ve tüplerin durumuna zarar vermesi, rahim yırtılması gibi problemlerdir.

Rahim Filmi Sonrasında Kötü Kokulu Akıntı Neden Olur?

Rahim filmi çekiminin doğru ve nitelikli bir şekilde çekilememesi sonucunda açığa çıkan komplikasyonlardan biri de uygulama sonrasında yaşanan kötü kokulu vajinal akıntıdır. Bu süreçte yaşanan vajinal akıntı normal karşılanmamalı ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Rahim filmi sonrasında yaşanan vajinal akıntının nedeni; çekim sırasında rahim içi ya da rahim ağzının enfeksiyona maruz kalması olabilmektedir.

Rahim Filmi Zararlı mıdır?

Rahim filmi uygulaması, sağlık alanındaki her uygulama gibi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli doktorlara başvurulmalıdır. Nitelikli ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman herhangi bir risk faktörü açığa çıkarmayacak olan rahim filmi uygulaması, alanında uzman doktorlar tarafından nitelikli cihazlar yardımı ile uygulanmadığı zaman;

-rahim delinmesi

- fallop tüplerinin zarar görmesi

- rahim duvarının aşınması

-enfeksiyon

-aşırı kanama

-adet düzensizliği

-çekim sırasında kullanılan ilaç nedeni ile alerjik reaksiyon

gibi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle uygulayıcı doktorun yetkinlik alanı mutlaka sorgulanmalıdır. Günümüzde rahim filmi; radyoloji uzmanları tarafından güvenilir ve konforlu bir şekilde uygulanmaktadır.

Rahim Filmi için Nereye Başvurulmalı?

Rahim filmi uygulaması Türkiye’de özel hastanelerde, polikliniklerde ve görüntüleme merkezlerinde gerçekleştirilebilmektedir. Rahim filmi için özel olarak geliştirilmiş cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle çekim öncesinde mutlaka araştırma yapılması önerilmektedir. İstanbul’da rahim filmi uygulaması için günümüzde birçok kadın Dr. Cevat Bayrak’ı tercih etmektedir.

Rahim Filmi Ücreti Ne Kadardır?

Rahim filmi çekimi devlet tarafından karşılanan bir uygulama değildir. Bu nedenle kadınların birçoğu rahim filmi fiyatını merak etmektedir. Rahim filminin fiyatı; uygulanan sağlık merkezinin ekipman düzeyindeki yeterliliği, uygulayıcı doktorun uzmanlık alanı ve tecrübesi ile birlikte hangi şehirde çekildiği gibi değerlendirmeler sonucunda belirlenmektedir. Rahim filmi nitelikli bilgiler alınması ve tedavi planlamasının bu bilgiler doğrultusunda oluşturulması konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanmasının önüne geçmek amacı ile belirli durumlarda mutlaka rahim filmi çekimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Rahim Filmi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ağrılı adet görüyorum, doktorum neden rahim filmi istedi?

Ağrılı adet dönemi yaşayan kadınlar fizyolojik ve psikolojik olarak yıpranmaktadır. Ayrıca ağrılı adet ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle ağrılı adet görmenin nedenini araştırmak için doktorunuz rahim filmi çektirmenizi istemiş olabilir.

Uzun süredir hamile kalamıyorum, rahim filmi çektirmem gerekir mi?

Uzun süre hamile kalamayan ya da kısırlık teşhisi konulan kadınlarda uygulanacak ilk tanı yöntemi rahim filmidir. Rahim filmi sayesinde doğuştan gelen rahmin şekil bozuklukları ya da sonradan oluşan rahim içi problemleri teşhis edilebilmektedir. Ayrıca tıkanmış tüpler de rahim filmi çekimi sırasında açılarak gebelik şansını önemli derecede arttırmaktadır.

Rahim filmi çektirmeye korkuyorum, canım acıyacak mı?

Rahim filmi günümüz teknik ve donanım imkanları açısından oldukça güvenilir ve konforludur. Çok kısa sürede herhangi bir anestezi uygulamasına gerek duymadan çekilebilmektedir. Kısacası alanında tecrübeli bir radyoloji uzmanına başvurduğunuz sürece rahim filmi çekiminden korkulacak bir şey yoktur.

Vajinismusum ve doktorum rahim filmi istedi, ne yapmam gerekiyor?

Vajinismus problemi yaşıyorsanız jinekolojik muayeneye de izin vermiyorsunuzdur. Bu nedenle rahim filmi uygulaması normal şartlarda uygulanamamaktadır. Ancak vajinismus problemi yaşayan kadınlara uygun oranda anestezi işlemi gerçekleştirilerek rahim filmi çekilebilmektedir.

Tüplerimin kapalı olma ihtimali varmış, rahim filmi tüplerimi açar mı?

Tüplerin kapalı olması durumunda gebelik durumu söz konusu değildir. Kapalı tüplere cerrahi müdahale söz konusudur. Tüplerin sonradan tıkanması durumu ise rahim filmi sırasında açılabilmekte ve gebelik şansı artmaktadır.

Kürtajdan sonra yapışıklık oluştu, rahim filmi çektirmem gerekir mi?

Kürtaj işlemi sonrasında birçok kadında asherman sendromu yani rahim içi yapışıklık problemi açığa çıkmaktadır. Bu problemin tanısında ve tedavisinde ise rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Reglim bittikten kaç gün sonra rahim filmi çektirmem gerekir?

Rahim filmini adet kanaması bitiminden sonra 5 gün içerisinde çektirmeniz önerilmektedir. Bu süreçte cinsel ilişki yaşanmaması gerekmektedir.

Rahim filminden sonra ne zaman hamile kalırım?

Yapılan araştırmalar sonucunda rahim filmi çekimi sonrasında gebelik şansı önemli oranda yükselmektedir. Bu süreç çekimden sonra ilk 4 aydır.