HSG Kimlere Çekilir?

hsg kimlere çekilir

HSG Kimlere Çekilir?

HSG Filmi Kimler İçin Uygundur? 

Kadınlar için anne olabilmek çok önemli bir konudur. Günümüzde birçok kadın anne olamadığı için tedavi görmekte ve çeşitli sorunlar ile mücadele vermektedir. Kadın rahmi çok özel ve bol kastan oluşan bir yapıya sahiptir. Rahim içerisinde kadının herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının anlaşılabilmesi ya da gebe kalınamıyorsa buna neden olan etkenlerin neler olduğunun açığa çıkarılabilmesi için bir yöntem ile rahim içinin görüntülenmesi gerekmektedir.

Tıp alanında kullanılmakta olan radyolojik inceleme yöntemlerine bakıldığında rahim içi görüntüleme yapabilecek tek yöntemin rahim filmi çekimi yani HSG olduğu görülür. Bu yöntem sayesinde hem rahim içindeki boşluk incelenebilir hem de tıkalı bir tüp vakası ile karşılaşıldığında müdahale edilebilir. HSG filmi ile gebe kalmak isteyen kişilerde embriyonun rahim içinde tutunabilmesi için uygun bir ortam olup olmadığı da gözlemlenebilmektedir. HSG kimlere çekilir sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle HSG filminin neden çekildiğinin araştırılması gerekecektir. Kadınlar için çekilmesi uygun olan bir görüntüleme tekniği olduğu için hangi durumu yaşayan kadınların HSG çektirdiğine bakılması daha doğru olacaktır.

HSG Filmi Çekilme Nedenleri

• Rahim filmi HSG çekilmesi gerekli görülen kişilerde en sık rastlanılan durum gebe kalınamamasıdır. Çiftler arasında korunmasız bir ilişki olmasına rağmen kadın hamile kalamadığını söylüyorsa alanında uzaman bir kişi tarafından yapılan muayene sonucunda hastaya HSG önerilmektedir. Kadında hamileliğe engel bir durum olup olmadığının anlaşılabilmesi için bu yöntemin kullanılması orunludur.

• Kadınlarda yaş faktörü ilerlemişse ve bir gebelik söz konusu değilse hamile kalınmasına engel bir durum oluş olmadığının araştırılması içinde kadınlar HSG filmi çektirebilmektedir.

• Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda tedaviye başlamadan önce embriyonun rahim içinde tutunabilmesi için bir engelin var olup olmadığı da bu yöntemle yapılan inceleme sonucunda öğrenilebilmektedir. Bu sebeple tüp tedavisine başlayacak kadınların HSG çektirdikleri görülmektedir.

• Rahim filmi çektiren kişilere baktığımızda karşımıza çıkan bir diğer neden ise kadınlarda tüp tıkanıklığı sorunu olduğunu görmekteyiz. Tüp tıkanıklığı hamile kalınma şansını yok denecek derecede azaltan önemli bir sorundur. Yumurtalıklardan çıkıp fallop tüplerinden rahime inerek sperm ile birleşen yumurtalar döllenmeyi meydana getirerek gebeliğin başlamasına neden olur. Ancak tıkalı tüplerde yumurta kanaldan geçip sperm ile buluşamadığı için gebelik oluşamaz. HSG ile tüp tıkanıklığı sorunu neredeyse tamamen çözülebilmektedir. Tüplerinin tıkalı olduğundan şüphelenilen durumlarda kadınlar rahim filmi çektirebilirler.

• Nedeni tespit edilemeyen şekilde üst üste düşük yaşayan kadınlar içinde HSG filmi çekilmesi uygun görülür. Düşüklere neden olan faktörlerin araştırılabilmesi ve nedeni tespit edilip tedaviye geçilebilmesi aşamasında oldukça etkilidir.

• Bir diğer HSG filmi çekilme nedeni ise yaşanan rahim ameliyatları sonrasında durum değerlendirmesi yapılmasıdır. Yapıl rahim ameliyatında son durumun ne olduğu çekilen rahim filmi sayesinde açığa kavuşturulabilir.

• Kadınlarda oldukça sancılı geçen ve uzun süren adet dönemleri olması halinde de HSG çekilerek değerlendirme yapılması gerekli görülmektedir. Uzun ve ağrılı geçen adet dönemleri kadınları hem fiziksel anlamda hem de psikolojik olarak zorlamaktadır. Bu sürecin normal dışında seyretmesinin nedenleri araştırılarak ortaya çıkarılmalıdır. Yukarıda da sıraladığımız nedenler göz önüne alındığında HSG’nin kimlere çekilebileceği ile ilgili bilgi vermiş olduk. Şimdi ise kimlere HSG çekilemeyeceği konusu hakkında bilgi verilmesinin gerekli olduğu düşüncesindeyiz.

HSG Filmi Kimlere Çekilemez?

• HSG filmi çekilirken özel kateterlerle vajinadan girilerek rahime bir müdahale söz konusu olduğu için hamile olan ya da hamilelik şüphesi olan kişilerin bu filmi çektirmesi tehlikeli ve yasaktır. Rahim filmi çekilmeden önce gebelik olup olmadığı kesinleştirilmesi ve daha sonra işleme başlanmalıdır.

• Kadınların adet dönemlerinde kanamaları devam ederken de HSG filmi çekilemez. Rahim filmi için tarih belirlemesi yapılırken adet kanamasının bitmesi ardından birkaç gün geçmesi beklenmelidir.

• Rahim filmi sırasında aletlerle vajinadan giriş yapılacağı için bakire bayanların bu filmi çektirmesi uygun görülmez. Bakire bayanlarda rahim ile ilgili bir kontrol yapılması gerekirse ultrason tekniğinden yararlanılması tercih edilir.