HSG Filmi Komplikasyonları Nelerdir?

HSG Filmi Komplikasyonları Nelerdir

HSG Filmi Komplikasyonları Nelerdir?

HSG filmi genellikle bebek sahibi olmak isteyen ancak bu isteği uzun zamandır gerçekleşmemesi sebebi ile doktora başvuran kadınlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde yetkin sağlık kurumlarında oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilen rahim filmi çekiminin amaçları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Fallop tüplerinin açılması

- Rahim içerisindeki anormalliklerin tespit edilmesi

- Rahim boşluğundaki anormalliklerin teşhisi

- Fallop tüplerinin sağlıklı olup olmadıklarının teşhisi amacı ile çekilmektedir.

Rahim filmi çekimi günümüzde; kısa sürede, ağrısız ve konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak sağlık alanındaki her girişimde olduğu gibi HSG çekimi işleminde de birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. 

HSG Çekimi Riskleri Nelerdir?

HSG çekimi alanında uzman kişiler tarafından yetkin cihazlar ile çekilmediği zaman birtakım risk faktörleri açığa çıkabilmektedir. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Enfeksiyon

- Kanama

- Rahim duvarının tahriş ve tahrip olması

- Tüplerde yaşanabilecek sorunlar

- Anesteziye bağlı problemler

Yukarıdaki problemlerin yaşanmaması adına doktor ve klinik seçimi özenli bir şekilde yapılmalı ve aynı zamanda doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. 

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfeksiyon yayılabilir. Yeni jenerasyon inceleme sıvıları (non-iyonik iyotlu kontrast maddeler) sayesinde alerji ihtimali çok düşüktür. İyoda karşı alerjisi olduğunu bilen kişiler inceleme öncesi hekimi bilgilendirmelidir. Bu kişilere iyot içermeyen sıvılar kullanılarak inceleme yapılır. Kullandığımız yöntemde kanama, damar tıkanması, rahim delinmesi gibi komplikasyonlar yoktur.