HSG Filmi

Hsg-filmi

HSG Filmi

HSG FİLMİ

HSG Filmi ile alakalı olarak, Son yıllarda yapılan araştırmaların çok daha geniş bir alana yayılması ve yaşam gerçekliğine aktarılmasının yanı sıra teknolojideki gelişmelerin tıp alanında büyük olanaklara yer açması; hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerine katkısı büyüktür. Özellikle kadın hastalıklarının girift bir yapıda olması ve tanı / tedavi süreçlerinin çok iyi bir şekilde yürütülmesi gerekliliğinde teknik gelişmeler büyük önem taşımaktadır. HSG filmi de söz konusu gelişmeler arasında en önemliler arasındadır.

HSG Nedir?

Kadın anatomisi erkek anatomisinden özellikle genital sistemleri bakımından ayrılmaktadır. Kadının yaradılış gereği doğurgan olması, gebeliğin oluşması ve gebelik sürecinin kadın vücudunda yaşanması nedenleri ile kadın genital sistem organlarının oldukça karmaşık ve birbirine bağlı bir şekilde tasarlanmasına neden olmuştur.

Kadın genital sistem organları genel olarak; vajina, vajina girişi, rahim ağzı, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşmaktadır. Bu sistemdeki herhangi birinde yaşanan problem diğerlerini etkilemekte ve genital sistemin doğurganlık işlevinin yerine getirilememesine neden olmaktadır. Bu noktada özellikle tanı ve tedavi yöntemlerinde sıklıkla uygulanan bir işlem olan HSG filmi karşımıza çıkmaktadır.

HSG filmi; açılımı Histerosalpingografi olan halk arasında rahim filmi ya da ilaçlı rahim filmi olarak adlandırılan düşük X ışınlarının kullanılarak nitelikli veriler elde edilmesini sağlayan bir tanı aracıdır. HSG filmi; rahim iç yapısında ve fallop tüplerinde gelişen problemlerin teşhisi amacı ile uygulanmaktadır.

Rahim iç yapısında gelişebilecek problemler nelerdir?

Rahim her ay periyodik olarak biyolojik döngü ile yenilenen bir yapıdadır. Aynı zamanda gebelik için her ay yeniden hazırlanan rahim kendini gebelik oluşumuna hazırlamaktadır. Genital sistemde sürekli aktif olan bu yapıda polip, myom ya da kanserleşme gibi ciddi problemler meydana gelebilmektedir.

Polip: Rahim içerisinde gelişen tümörlerdir. Genellikle iyi huylu olan polipler gebelik oluşumunu ya da gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin önüne geçebilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Myom: Kas büyümesi olarak tanımlanan myomlar; rahim içerisindeki döngüyü bozmakla birlikte ağrılı adet ya da kısırlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Rahim Kanseri: Rahim iç yapısındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması durumu kanser olarak adlandırılmaktadır. İnfertilite (kısırlık) probleminin yanı sıra hastanın yaşamı da tehlike altındadır. Tıp literatüründe endometrium olarak adlandırılan rahim kanserinin erken tanısı ve nitelikli tedavi planlaması büyük önem taşımaktadır.

Rahim İçi Yapışıklıkları: Günümüzde oldukça sık yaşanılan bir problem olan rahim içi yapışıklığı adet düzensizliği ya da adet azalması gibi problemlere neden olabilmektedir.

Doktorunuz HSG Filmi mi İstedi?

Rutin jinekolojik muayeneler sırasında ya da belirli bir şikayet üzerine doktora başvurulduğunda HSG testi istenebilmektedir. Bu uygulama günümüzde oldukça sık gerçekleştirilen ve tedavi planlaması sırasında çok daha nitelikli adımlar atılmasını sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hangi Şikayetler Yaşandığında HSG Testi İstenir?

  1. Adet düzensizliği
  2.  Gebe kalamama
  3. Tekrarlayan düşükler
  4.  Anne karnında tekrarlayan bebek ölümleri
  5.  Kürtaj işlemi sonrası kontrol
  6.  Rahimde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler sonrası kontrol
  7.  Rahimde polip, myom şüphesi
  8.  Asherman sendromu (rahimde yapışıklık) şüphesi
  9.  Fallop tüplerinin pıhtı vs dokular ile tıkanmış olduğu şüphesi
  10.  Rahimde doğumsal anomali olduğu şüphesi HSG testi yukarıda yer alan durumların her birinde istenebilmektedir. Uzun yıllardır uygulanan HSG testi günümüzde yüksek teknolojik cihazlar ile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

HSG Filmi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yaklaşık 80 senedir uygulanan HSG testi içinde bulunduğumuz dönemde Echomar gibi kliniklerde Cevat Bayrak gibi doktorlar tarafından C kollu cihazlar yardımı ile konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Öyle ki önceki yıllarda HSG filmi sırasında;

- Anestezi uygulanıyordu

- Rahim çekilerek iyi görüntü alınmaya çalışılıyordu

- Radyasyon oranı fazla idi

- Hasta için oldukça ağrılı ve acı verici bir işlemdi

- Elde edilen verilerden yeterince nitelikli alınamıyordu.

Bugün C kollu cihazlar aracılığı ile uygulanan HSG filminde anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan, düşük X ışını ile yüksek kaliteli görüntüler, konforlu ve kısa sürede alınabilmektedir. HSG filmi için; kadın doğum uzmanı ya da jinekoloji uzmanına başvurulmalıdır. Aynı zamanda HSG filmi çekiminin çekileceği tarih de kadının biyolojik döngüsü açısından büyük önem taşımaktadır. Adet kanaması bittikten sonra ilk 5 gün içerisinde çekilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise; her ne kadar kısırlık problemi nedeni ile HSG filmine başvurulmuş olsa da herhangi bir gebelik oluşumuna zarar vermemektir. Aynı zamanda adet döneminin hemen sonrasında çekilen HSG filminden çok daha ayrıntılı görüntüler alınabilmektedir.

HSG Öncesinde Hazırlık Gerekir mi?

HSG filmi öncesinde herhangi bir özel hazırlığa gerek yoktur. Bazı kadınlar HSG filminden korkmakta ya da vajinismus problemi yaşamaktadır. Bu durumda ise HSG filmi sırasında anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Anestezi altında HSG filmi çektirecek olan kadınların belirli bir süre açlık ve susuzluğuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle HSG filmi çektirmeden önce doktora bu konuda danışılması gerekmektedir.

HSG Çekimi için Kullanılan Cihaz Nedir?

Günümüzde HSG çekimi için kullanılan en nitelikli cihaz C kollu cihazdır. Konforlu ve güvenilir bir uygulama süreci sunmasının yanı sıra rahim içinin ve tüplerin ayrıntılı görüntülenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda C kollu cihaz ile gerçekleştirilen uygulamalarda rahim sağa sola çekilmemekte ve bu sayede hasta herhangi bir ağrı ya da acı yaşamamaktadır. C kollu çekilen HSG filmi aynı zamanda ağrısız rahim filmi, ağrısız HSG testi olarak da adlandırılmaktadır. İstanbul’da Echomar Görüntüleme ve Polikliniğinde Cevat Bayrak tarafından ağrısız rahim filmi uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda düşük X ışını ile uygulanması da HSG çekiminin bu alandaki risk faktörlerinin önü geçmektedir.

HSG Filmi Hangi Durumlarda Acil Uygulanması Gerekir?

HSG filmi farklı hastalıkların tanısını koymak için uygulanabilmektedir. Aynı zamanda tüp bebek ya da aşılama tedavileri öncesinde de birçok kadın doğum uzmanı hastalarının HSG filmi çektirmesini istemektedir. HSG filmi özellikle histeroskopi ve laparoskopi ameliyatları sonrasında kontrol amacı ile acil olarak çekilmesi gerekebilmektedir. Rahim ve yumurtalıklarda uygulanan cerrahi işlem sonrasında gelişebilecek komplikasyonlara zamanında müdahale etmek amacı ile acil olarak çekilmesi gerekebilmektedir.

HSG Filmi Her Yaşta Çekilebilir mi?

HSG filminin hangi durumlarda çekildiğini ‘Hangi Şikayetler Yaşandığında HSG Testi İstenir?’ başlığı altında anlatılmıştı. Bu bilgiler ışığında HSG filmi yetişkin kadınlarda çekilebilmektedir. İşlem vajinal yoldan gerçekleştirildiği için hastanın bakire olup olmadığı da işlemin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği konusunda karar vermek için önemlidir. Jinekolojik muayene olamayan kadınlar (bakire ya da vajinismus durumlarında) HSG filmi çektirmek istemeyebilmektedir.

HSG ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok tıbbi uygulamada olduğu gibi HSG filmi hakkında da birçok şehir efsanesi türetilmiştir. Hastaların birçoğu doğruluğu olmayan kulaktan dolma bu bilgiler ile HSG filmi hakkında yanlış düşüncelere kapılmaktadır.

HSG ile ilgili yaygın olan ancak doğruluğu bulunmayan bilgilerden ilki; HSG filmi sırasında rahim delinebilir. Günümüzde HSG çekimi sırasında oldukça güvenilir ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu nedenle rahim delinmesi ya da rahim duvarının ciddi derecede zarar görme riski yok denecek kadar minimum düzeydedir. İkincisi ise HSG filmi sonrasında adet düzensizliği yaşandığıdır. Nitelikli cihazlar ile tecrübeli doktorlar tarafından çekilen HSG filmi uygulaması sonrasında herhangi bir düzensizlik yaşanmamaktadır. Hali hazırda yaşanan bir problemin tanısı HSG filmi ile konuldu ise ve ilaçla tedaviye başlanabilmektedir. Bu nedenle HSG filmi sonrasında adet düzensizliği yaşayan hastaların sayısı oldukça azdır.

HSG Filmi Nerede Çektirilir?

HSG filmi oldukça zengin bir donanım gerektiren uygulamalar arasındadır. Bu nedenle başvuracağınız sağlık merkezinde HSG filmi çekilip çekilmediği uygulama öncesinde mutlaka sorgulanmalıdır. Aynı zamanda Türkiye’de çok kısıtlı kurumlarda HSG filmi çektirilebilmektedir.

HSG Filmini Devlet Hastanesi Çeker mi?

HSG filmi uygulaması devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle devlet hastaneleri bünyesinde HSG filmi uygulaması için gerekli olan cihaz ve ekipman donanımı bulunmamaktadır.

HSG Filmini Fakülte Hastaneleri Çeker mi?

Fakülte hastanelerinin HSG filmi çekme oranı devlet hastanelerine göre daha fazladır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki fakülte hastaneleri HSG filmi çekebilmektedir. Ancak eski teknik imkanlarla çekilebilmektedir. Bu nedenle anestezi uygulaması gerekebilmekte, hasta acı ve ağrı hissedebilmektedir.

HSG Filmini Özel Klinikler Çeker mi?

HSG filmi özel klinikler ve görüntüleme merkezlerinde çok daha konforlu bir şekilde çekilebilmektedir. İstanbul’da Echomar Görüntüleme ve Polikliniğinde Dr. Cevat Bayrak oldukça güvenilir bir şekilde HSG film çekmektedir.

HSG Filmi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

- Aşılama tedavisine başlayacağım, doktorum HSG istedi, yaptırmalı mıyım?

Kısırlık tedavilerinde tedavi öncesindeki gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması ve gerekli çönlemlerin alınması gebelik şansını arttırmakla birlikte aynı zamanda gebelik ve doğum sürecinin de çok daha sağlıklı yaşanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle aşılama tedavisi öncesinde doktorun HSG filmi istedi ise ertelememelisiniz. 

- HSG Filmi Sonrası İlişkiye Girebilir miyim?

HSG filmi sonrasında cinsel ilişki sınırlaması yoktur. Ancak yine de filmi çeken doktorun önerilerini de göz önünde bulundurmalısınız. 

- HSG Filmi PKO'yu (Polikistik Over Sendromunu) Temizler mi?

HSG filmi rahim iç yapısının sağlıklı olup olmadığı konusunda nitelikli veriler elde edilmesini sağlamaktadır. Polikistk over sendromu iser yumurtalıklarda oluşan bir problemdir. Doktorunuz polikistik over senromu probleminiz için başka bir tedavi yöntemi uygulayacaktır. 

- HSG Filmi Anestezisiz Çekilir mi?

Günümüzde C kollu röntgen cihazları sayesinde HSG filmi işleminde anestezi uygulamasına ihtiyaç bulunmamaktadır. 

- HSG Film Sonucunda Kapalı Tüpler Nasıl Anlaşılır?

HSG fimi sırasında vijianal yoldan rahim içerisine ilaç verilmektedir. Bu ilaç karın boşluğunda yayılıyor ise tüpler açıktır. Yayılmıyorsa tüpler kapalı ya da herhangi bir sebeple tıkanmış anlamına gelmektedir.  

- HSG Filmi Reglin Kaçıncı Günü Çekilir?

HSG filminin çekilmesinde en uygun tarig regl kanaması bittikten sonra 5 gündür. Bu süreçte çok daha net görüntüler alınabilmekle birlikte herhangi bir gebelik durumu söz konusu ise embriyoya zarar verilmemektedir. 

HSG Filmi ile İlgili Diğer Konular