HSG Filmi

hsg filmi

HSG Filmi

HSG Filmi Nedir?

Kısırlık tedavisinde önemli bir tanı koyma yöntemi olan HSG (rahim filmi), sperm ve yumurtanın buluşmasının sağlandığı rahim tüplerinin açık olup olmadığını tespit etmek amacı ile çekilen bir tür radyolojik incelemedir.

HSG Filmi Neden Çekilir? 

Bir seneden fazla süren korunmasız ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda nedenini anlayabilmek için anne adayından rahim filmi incelemesi istenmektedir. Eğer embriyonun tutunup gelişmesini engelleyecek bir durum varsa tüp bebek tedavisine başlanmadan önce tespit edilmesi ve önce o olumsuzluğun giderilmesi gerekmektedir.  Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlanmadan HSG çektirilmelidir. 

Rahim filmi ayrıca tekrarlayan düşükler ve rahim ameliyatı sonrasında rahmin son durumunu görüntülemek için de çektirilmektedir. 

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG filmi yeni teknoloji olan C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı ile çekilmektedir. 10-15 dakika süren bir işlemdir. 

HSG filmi çekimi aşamaları şu şekildedir:

  • Hastadan röntgen masasına sırt üstü ve bacaklarını kendine doğru çekecek şekilde yatması istenir.
  • vajinaya spekulum yerleştirilir.
  • Rahim ağzı solüsyon ile temizlenir ve rahim ağzına yumuşak bir alet olan katater yerleştirilir.
  • Katater vasıtasıyla rahime sıvı ilaç verilir.
  • Akışkan olan ilacın tüplerden geçişi izlenir ve uygun anlarda röntgen filmleri çekilir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile çıkartılır.

HSG Filmi Ağrılı Bir İşlem Değildir!

HSG uzun zamandır uygulanan bir işlem olarak bilinmektedir. Son dönemde teknolojideki ilerlemeler ile birlikte HSG filmi çekiminin şartları da giderek iyileştirilmiştir. HSG çekerken C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı kullanıldığı için rahmi tutmaya, itip çekmeye gerek kalmamış ve incelemenin ağrısız geçmesi sağlanmıştır.

Ağrı eşiği düşük olan hastalara, işlemden yarım saat kadar önce olası kramp hislerinin önüne geçmek için ağrı kesici verilebilmektedir. 

HSG Filmi Ne Zaman Çekilir?

HSG çekiminde zamanlama önemli bir rol oynamaktadır. Olası bir gebeliğe zarar vermemek için rahim filminin adet kanamasının bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmesi gerekmektedir. 

Diğer türlü; eğer gebelik gerçekleşmişse rahim filmi çekimi esnasında embriyoya istenmeden zarar verilebilmektedir. Bu nedenle HSG çekim için doktor ile iletişime geçilmeli ve kadının biyolojik döngüsü içerisinde en uygun tarih aralığı belirlenmelidir. 

HSG Filmi Öncesi Hazırlık

HSG çekimi öncesinde herhangi bir hazırlık gerektirmez.

Cinsel ilişki yasağı veya karnın aç olması gibi bir gereklilik yoktur. Sadece, rahim filminin çekileceği sabah hastanın hijyen açısından banyo yapması önerilmektedir. HSG çekiminde hastanın isteğine bağlı anestezi uygulaması gerçekleştirilecek ise doktorun önerdiği süre açlık ve susuzluk gerekmektedir. Aynı zamanda HSG filmi çekimi sırasında normal şartlarda refakatçi ihtiyacı bulunmamaktadır. 

HSG ve Gebelik

HSG bir tedavi değil tanı koyma yöntemidir. Ancak HSG sonrasında tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden gebeliğin gerçekleşmesi rastlanan bir durumdur. Çekim esnasında verilen ilacın neden olduğu basınç tıkalı veya yapışık olan tüpleri açabilmekte ve sperm ile yumurtanın daha kolay buluşmasını sağlayabilmektedir. 

Yapılan araştırmalar sonucunda HSG filmi çekimi sonrasında ilk 4 ayda gebelik görülme şansı artmaktadır. Bu nedenle kısırlık teşhisi konulan kadınlarda gerek kısırlık probleminin nedenlerinin araştırılması gerekse de tıkanmış tüplerin açılmasını sağlamak amacı ile HSG filmi çekilmektedir. 

HSG Filmi ile İlgili Diğer Konular