HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

HSG Ağrılı Bir İnceleme Midir

HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

İnceleme genellikle ağrısızdır. Kullanılan C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı sayesinde incelemeyi rahmi tutmadan ve itip çekmeden yapabilmemiz bize bu olanağı verir.

Ayrıca kullanılan sıvının molekül özellikleri, akışkanlığı, sıcaklığı ve rahim içine veriliş hızı ile kullanılan özel yumuşak kateter de ağrısız incelemeyi olanaklı kılmaktadır. Bütün bunlara rağmen bazen, adet sancısına benzer kısa süreli bir ağrı hissedilebilir. Karın zarı tepkisine bağlı uzun süren ağrılar ise oldukça nadirdir.

HSG Çekimi Gerçekten Ağrısız mıdır?

Ağrısız rahim filmi incelemesi; günümüz teknik imkanlarından ve bilimsel araştırmalardan yararlanılarak geliştirilen C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı ile çekilebilmektedir. Önceki yıllarda bu işlem oldukça acı ve ağrıya neden olan bir inceleme iken günümüzde bu cihaz sayesinde maksimum düzeyde konforlu bir süreç sağlamaktadır.

Rahim filmi çekimi sırasında; herhangi bir anestezi ihtiyacı ve refakatçi ihtiyacı bulunmamakta, ağrı ve acı hissedilmemektedir. Özel olarak geliştirilen bir ilacın rahim içerisinde verilmesi ve sonrasında C kollu cihazın rahim içerisine girerek rahimin ayrıntılı görüntüsünün alınması sağlanaktadır.