Ağrısız Rahim Filmi

ağrısız rahim filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır bilinen ve uygulanan bir inceleme yöntemidir. Son yıllarda ilerleyen teknoloji, gelişen cihazlar ve yeni teknikler sayesinde inceleme süresi kısalmış, ağrı, kanama gibi yan etkiler ve çeşitli komplikasyonlar ya ortadan kalkmış ya da çok azalmıştır. C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının kullanılmaya başlanması ile birlikte günümüzde rahim filminin sancılı ve uzun bir işlem olduğu günler geride kalmıştır. 

Eski veya standart teknikte, rahim filmi çekiminden bir süre önce çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, ne yazık ki şiddetli ağrı olasılığını ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Şiddetli ağrı meydana gelmesi olasılığına karşı anestezi (narkoz) uygulanabilir. Ancak anestezi yapılması ek riskler oluşturmakta, rahim filmi maliyetini ve inceleme için harcanacak süreyi arttırmaktadır.

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

“Ağrısız rahim filmi” anestezi ile yani narkoz altında yapılan HSG incelemesi değildir. Çığ gibi gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanarak, C kollu, dedektörlü röntgen makinesi ile, uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip yeni kuşak kontrast madde kullanılarak, bu maddeyi rahim boşluğuna doldurmak için özel olarak geliştirilmiş, çok ince, yumuşak kanüllerden (borucuk) birisini rahim ağzının yapısına göre kişiye özel tercih ederek yapılan rahim filmi incelemesidir.

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekileceği bu konu ile ilgili merak edilen iki önemli konudur. Rahim filmi, gebelik oluşma ihtimalinin düşük olmasından ötürü adet kanaması bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmelidir. Böylece olası bir gebeliğe zarar verme ihtimalinin önüne geçilmektedir.

Rahim filmi çekimi için kadın röntgen masası üzerine uzandırılmalı ve bacaklarını kendine doğru çekmesi için yönlendirilmelidir. Spekulum cihazı vajinaya yerleştirilir ve rahim ağzına sıvı bir ilaç enjekte edilir. İlacın rahimden geçişi esnasında net filmler çekilebilmekte ve işlem rahim ağzına yerleştirilen cihazların sırası ile çıkartılmasıyla sonlandırılmaktadır. İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır. Rahim filmi çekecek ekibin tecrübesi de önemli bir faktördür.

Örneğin tüplerinin kapalı olduğu ve açılmasının da mümkün olmadığı alınan ilk görüntülerde anlaşılabilecek bir kişiye; tüpünün açık olabileceği beklentisiyle gereksiz yere yüksek kontrast basıncı uygulamak, sadece o kişinin acısının artmasına sebep olacaktır. Tecrübeli bir ekip hangi hastaya nasıl yaklaşılacağını bilir. Panik ataklı birisine, vajinismus hikayesi olan birisine, çeşitli fobileri olabilen insanlara nasıl davranılacağını bilir. Hangi hastaya hangi kanülün kullanılması gerektiğine, hangi basıncı uygulaması gerektiğine, incelemeyi ne zaman sonlandıracağına bilgi ve tecrübesiyle karar verir.

Ağrısız Rahim Filmi Çekilebilmesi İçin Gerekenler

Bir merkezde ideal bir şekilde Ağrısız Rahim Filmi HSG çekilebilmesi için gereken şeyler şunlardır:

  1. C kollu röntgen cihazı (Bu cihazlar rahim ne yöne dönük olursa olsun, inceleme sırasında onun karşısına geçecek şekilde hareket edebildikleri için rahmi çengelli alet ile itip çekmeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca üst üste gelen bazı yapıları birbirinden ayrı gösterebilmek de bu makinelerle mümkün olmaktadır. Öte yandan bu cihazlarda artık yeni dedektör (flat panel dedektör) ve tüp teknolojileri kullanılmakta, yeni yazılımlarla birlikte hastaların ve uygulayıcıların maruz kaldığı radyasyon miktarı en az seviyeye indirilebilmektedir. (Merkezimizde Siemens marka Artis zee model en gelişmiş C kollu flat panel dedektörlü dijital röntgen cihazı bulunmaktadır).

  2. Ağrısız Rahim Filmi tekniğini bilen tecrübeli hekim ve tıbbi personel. (Ağrısız rahim filmi tekniğini 10 seneden uzun süredir uygulayan ve geliştiren Dr. Cevat Bayrak ekibiyle birlikte merkezimizde görev yapmaktadır).
  3. Yeni nesil kontrast maddeler (Suda çözünebilir, organik iyotlu, uygun vizkosite ve osmolaritede, fiziksel özellikleri uygun şekilde düzenlenmiş kontrast maddeler).
  4. Farklı yapılardaki hastaların her birisi için gerekli olabilecek birbirinden farklı yeni nesil, çeşitli, tek kullanımlık özel kanüller.

İdeal Rahim Filminde Aranan Özellikler

  1. Nasıl ki bir vesikalık fotoğraf insanın yüzünün tam karşısından çekilmesi gerekiyorsa, rahim filmi görüntüleri de rahmin ön yüzü veya arka yüzünün tam karşısından çekilmiş olmalıdır. Aksi takdirde rahmin doğumsal anomalileri, rahim içindeki polip, myom veya yapışıklık gibi problemler görülemeyebilir.

  2. Alınan filmlerde tüplerin içindeki kabartıların iyi görülebilmesi, gerektiğinde tüp kıvrımlarının çeşitli açılardan görüntülenmesi gerekir.
  3. İnceleme kısa sürmeli, ağrısız ve kanamasız olmalıdır. Rahim filmi çekilmesi 10-15 dakika civarında süren bir işlemdir.
  4. Alerji ve enfeksiyon gibi komplikasyonların meydana gelme riski en düşük seviyede olmalıdır.
  5. Eski ve yeni nesil cihazlar arasında, hastaların maruz kaldığı zararlı radyasyon açısından çok büyük farklar vardır. Hastalar maruz kaldıkları radyasyonu hissedemezler ancak kullanılan X ışınları sessizce dokularda ve hücrelerde zararlı etki yaparlar. Bu zararlı etkilerin sonuçları uzun dönemde ortaya çıkabilir. İdeal rahim filminde bu radyasyon miktarı en düşük seviyede olmalı, tercihan hastanın aldığı radyasyon miktarı ayrı bir rapor halinde kendisine verilebilmelidir (Merkezimizde mevcut cihaz ve kullanılan teknik sayesinde çok düşük radyasyon kullanılmakta, her hastanın aldığı radyasyon miktarı kendisine rapor edilebilmektedir).
  6. İnceleme için ödenecek ücret ne çok ucuz ne de çok pahalı olmalıdır. 

Ağrısız Rahim Filmi Sonrası

Rahim filmi çekimi günümüz teknik imkanlarının zenginleşmesi sonucunda kısa sürede maksimum konfordas gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra rahim filmi çekimi sonrasında kadının üreme organları ile ilgili edinilen bilgiler gerek kadın sağlığı gerekse de kısırlık nedenlerinin araştırılmasında büyük önem taşımaktadır. 

Ağrısız rahim filmi işleminde donanımlı klinik ve alanında uzman doktor seçimi açığa çıkabilecek komplikasyonlar ve risk faktörleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Doktorun önerdiği ilaç bulunuyor ise mutlaka aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

- Yoğun kanama, karın ağrısı ya da karında şişlik gibi komplikasyonlar yaşanması durumunda ertelemeden doktora başvurulmalıdır. 

- Genital hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

- Ağrısız rahim filmi işlemi sonrasında herhangi bir cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır.

Rahim Filmi Uygulamasını Ağrısız Yapan Özellik Nedir?

Tıp alanı zaman içerisinde kendini yenilemekte ve dönüştürmektedir. Bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmelerin de katkısı ile özellikle son yıllarda birçok tanı ve tedavi yöntemi çok daha konforlu ve güvenilir bir hal almıştır. Rahim filmi uygulaması da söz konusu yöntemler arasında en önemlileri arasındadır. 

Gebelik şansının arttırılmasında, gebe kalamama probleminin tanısında uygulanan rahim filmi çekimi önceki yıllarda her kadın için gerek psikolojik gerekse de fizyolojik açıdan zorlayıcı olmaktaydı. Rahim filmi çekimi sırasında çekiştirilen rahim ve vajenden kateter ile girilmesi sonucunda yoğun acı ve ağrı hissi duyulmaktaydı. Bu nedenle anestezi uygulamasına başvurulmakta ve süreci çok daha konforsuz bir hale sokmaktaydı. Ancak günümüzde rahim filmi ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Ağrısız rahim filmi uygulaması hakkında öncelikle bilinmesi gereken şey, anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Bunun yanı sıra rahimin çekiştirilmesi ve fiziksel olarak zorlanması da gerekmemektedir. Rahim filmi uygulaması için özel olarak geliştirilen C kollu röntgen cihazı ile ağrısız rahim filmi çekimi mümkün olmaktadır. 

İLGİLİ KONULAR